بی گناه

معتقدم که بدترین کاری که ممکنه یه مرد بکنه اینه که لقمه حروم ببره سر سفره، برای زن و بچه اش. لقمه حروم مثل ایدزه. تو رو یک دفعه از پا در نمیاره. بلکه زجر کشت می کنه. مثل ایدز، شاید سال ها طول بکشه که خودش رو بروز بده و بعدش هم سالها باهات بازی می کنه، تا آخرش اون قدر ضعیف و ناتوان میشی که حتی با یک سرماخوردگی ساده، ممکنه که بمیری.

و معتقدم یکی از اثرات مستقیم لقمه حروم روی اولاده. لقمه حلال یا حروم، باعث همون چیزی میشه که بهش میگن اولاد صالح یا  ناصالح. شاید اون کسی که تمام زندگیش رو زحمت میکشه و مبارزه میکنه که یه لقمه حروم رو کسب نکنه، تنها عایدیش و مهمترینش اینه که شب که میخواد بخوابه، با خودش میگه خدا رو شکر که بچه هام سالم اند ( منظورش همون صالح هست).

از سوی دیگه، معتقدم که این یک قانون نیست که لقمه حروم همیشه هم باعث میشه که بچه ات صالح نباشه. یعنی همیشه هم اون دزد و معتاد و بد از کار در نمیاد. خیلی وقتها هم یه آدم معمولی میشه مثل همه آدمها. ولی هنوز هم یک چیزهایی هست که باعث نشه تو راضی باشی. فرزندت یک آدم موفق نیست. همه تصمیم هاش اشتباهه. و همواره شکست می خوره. از نظر من اون چیزی که مسلمه اینه که عدم موفقیت هاش، نتیجه مستقیم لقمه حرومی هست که پدر و مادرش بهش دادند. چیزی که خودش هیچ نقشی توی انجامش نداشته. ولی داره نتایجش رو به عینه توی زندگی خودش می بینه. اما سوال اینه که چرا باید به گناه کس دیگه ای بسوزند؟ اونها بی گناه اند.

/ 8 نظر / 38 بازدید
پرواز

همیشه این طور نیست. نمیشه بگیم عدم موفقیت و اینها نتیجه‌ی مسلم این مورد هست. همین طور که نمی‌تونیم بگیم دلیل موفقیت کسی لقمه‌ی حلالی هست که بهش دادن. درسته که تاثیر داره!‌ خیلی هم داره! اما تاثیرش بیشتر از اینکه روی عوامل محیطی فرد باشه،‌روی جنبه‌های شخصیتیش هست.

آیدا

به نظر من هم این دو موضوع هیچ ربطی به هم ندارن.هم از نظراعتقادی عدالت خدارو زیرسوال میبره وهم جنبه روان شناسی قضیه رو. تصمیم گیری های درست زندگی نیازمندبلوغ فکریه.درواقع پدرومادراباآموزش مهارتهای زندگی درسرنوشت بچه هاشون موثرندنه لقمه حلال وحرومی که سرسفره میگذارن. البته این مساله به نوعی آموزش فکروتلاش خوبه اما نه تنها فاکتورتاثیرگذار. درضمن فکرمیکنم هیچ کدوم ازمادرجایگاهی نیستیم تا درمورد آدماازجمله دزدومعتادو....قضاوت کنیم.همه آدما گاهی درست تصمیم میگیرندوگاهی اشتباه. آدمارونمیشه دسته بندی کرد امارفتاراشونوشاید.... اینارو مهربون بخونیا[چشمک] ممنون ازنوشته های خوبت[لبخند]

قاسم

كاملا موافقم و نياز به تكرار جملات نداره

علی

درود. اتفاقن امروز داشتم با دوستام در ورد برکتِ پول حرف می زدم. خیلی شبیه این قضیه هست. اینکه یه نفر آموزش پرورشی حقوق بخور و نمیری می گیره ولی برکت داره. برکت یعنی اینکه یه مقدار کم در یه مدت خیلی طولانی اثر قابل ملاحضه ای میذاره و برعکسش به قول تو اگر از راه حروم باشه یه مقدار خیلی زیادِ پول در یه مدت خیلی کوتاه بیخودی صرف میشه.

قاسم

نون حروم يقيناً تو زندگي مادي معنوي تاثير دارد.. بارها ديده شده و نيازي به بحث ندارد

حمید

البته این فقط نظر شماست. یه تحلیل یه قضاوت و یه نتیجه در انتها. به نظر من زوم کردن به ریشه عدم موفقیت ها بدون تلاش برای از بین بردن آنها باعث عدم موفقیت بیشتر میشه. اون فردی که لقمه حروم دریافت میکنه اگه بدونه و بفهمه و از این مساله رنج ببره و باهاش کنار نیاد میره به سمت پاک کردن خودش نمیره؟ من فکر می کنم خیلی از این افراد اصلا متوجه نمیشن. به هر حال یه چیزی تو زندگی اینها باید عوض بشه تا متوجه لقمه حرومی که خوردن بشن.

یک دوست

بسیار بسیار عالی گفتید. واقعا لذت بردم. این همان چیزی است که من به آن معتقدم. همه چیز به کنار مال حلال به کنار. آفرین.

قاسم

انگور خون را رقيق و مشروب انسا را زايل و لقمه حرام هم انشان راشيطاني ميكند..